Szkielet człowieka a kości kończyn

Na pewno każdy ma świadomość, że szkielet człowieka ma bardzo zaawansowaną budowę. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ składa się na niego ponad 200 kości (u dzieci jest ich znacznie więcej). Istotne znaczenie ma nie tylko kręgosłup czy czaszka, ale również kości kończyn. Są one ważne, ponieważ ręce i nogi stanowią niezbędny narząd ruchu. Co zatem o kościach tych warto wiedzieć?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kończyny górne z tułowiem połączone są tzw. obręczą barkową, w skład której wchodzą łopatki oraz obojczyk. Potem znajduje się ramię, które tworzy kość ramienna. W dalszej kolejności jest przedramię (kość promieniowa i kość łokciowa). Dalej znajduje się kość ręki, czyli nadgarstek składający się z 8. kości. Potem jest kość śródręcza i palce.

Często wszelakie pomoce szkolne dla szkół posiadają w swych zestawach modele konkretnych elementów szkieletu człowieka dzięki czemu można nieco szerzej przyjrzeć się np. miednicy.

Kości kończyn to także kości kończyn dolnych, które składają się na szkielet człowieka. W skład obręczy wchodzą: kość miedniczna (miednica mniejsza i większa, kość biodrowa, kość kulszowa, kość łonowa, spojenie łonowe). Potem jest kość udowa, a w dalszej kolejności – rzepka i goleń. Następnie są kości stopy, śródstopia i palców., , , ,

You must be logged in to post a comment.

This entry was posted on 7 lipca 2012 and is filed under Bez kategorii, Budowa, Model, Szkielet człowieka. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.